Nasze spektakle dyplomowe od 2021 r.

 

„Unboxing”

Premiera: 18 grudnia 2023, Pałacyk Konopackiego

reżyseria: Natalia i Piotr Czekalscy

dramaturgia: Agnieszka Nasierowska

występują: Mia Gregor, Oliwia Janusz, Aleksandra Krzyżaniak, Yeva Martyniuk, Maciej Myśliwczyk, Ewelina Regulska, Magdalena Szewczyk-Piras, Magdalena Śledziewska

 

Opis: Pomyśl o ciepłym, miękkim kocu, kubku kawy z owsianym mlekiem, wełnianym, beżowym swetrze i świecy pachnącej słodką wanilią. To nowa obsesja modowa w pigułce: vanilla girl aesthetic. Ten przytulny trend wyparł estetykę clean girl, która dominowała na platformie latem. Musisz być szybki, bo nie zdążysz na kolejny, jeden z 52 trendów modowych w ciągu roku. Jeśli nie chcesz wypaść z gry, otwórz drzwi kurierowi. Słyszysz dzwonek ? To ostatni dzwonek.

Plakat: Arutiun Sargsyan

 

„Chłopka”

Premiera: 9 grudnia 2023, Wawerskie Centrum Kultury – Filia Radość

Reżyseria i choreografia: Małgorzata Modrzycka

Dramaturgia: Anastasia Vasilevich

Asystentka reżyserki: Valeriia Obodianska

występują: Waleria Cywula, Anna Głuc, Katarzyna Nasiłowska, Helena Panfil, Milena Pengryn, Anna Maria Pomianowska

Opis spektaklu: Andzia, jak wiele dziewczyn w jej wieku, pragnie się bawić, zakochiwać, korzystać z życia i młodości. I mogłaby to robić, gdyby nie urodziła się chłopką. Dziewczyna ma pracować, zostać żoną, rodzić dzieci. Nie zamierza jednak tak łatwo zrezygnować z marzeń. Spróbuje wyrwać się z ram, w jakie wtłacza ją społeczeństwo. „Chłopka” to spektakl taneczny, inspirowany kulturą i muzyką ludową. Wykorzystując różnorodne rozwiązania formalne i aktorskie, portretuje niekiedy bardzo trudne doświadczenia wspólne dla przytłaczającej większości polskich chłopek. Ale czy na pewno tylko ich?

Plakat: Arutiun Sargsyan

Janusz Głowacki „Kopciuch”

premiera: 26 czerwca 2023, Pałacyk Konopackiego

reżyseria, kostiumy: Adam Biernacki

choreografia: Klara Twardowska

Obsada: Katarzyna Broda, Małgorzata Grabara, Paweł Gradzik, Adrian Kłos, Weronika Lendzion, Filip Lisiecki, Martyna Majchrowska, Julia Michalska, Julia Seredyn, Igor Toporowski

Opis spektaklu: Gdy ambitny dyrektor poprawczaka decyduje się zaprezentować ze swoimi wychowankami teatralną wersję „Kopciuszka”, wkrótce pojawia się jeszcze ambitniejszy reżyser, który decyduje się uwiecznić to dzieło w swoim (można mieć taką nadzieję) wybitnym filmie. W iluż ofiarach systemu wychowawczego tak wiekopomne przedsięwzięcie może zapalić płomień nadziei, a ileż nagród może przysporzyć wszystkim, którzy dołożą cegiełkę do jego powstania! Gdy pada wiele mądrych słów i wiele wzruszających deklaracji, należy się jeszcze tylko zastanowić: kto w efekcie pozostanie Kopciuszkiem, a kto zasłuży na bajkowe życie? „Kopciuch” to jeden z najwybitniejszych tekstów Janusza Głowackiego, wielokrotnie wystawiana w Polsce i za granicą tragikomedia, w której rzeczywistość naiwnej bajki o dobrym Kopciuszku rezonuje na wielu poziomach – demaskując, oskarżając, szokując i dzisiaj.

Wystawienie spektaklu było możliwe dzięki zgodzie pań Ewy i Zuzanny Głowackich oraz pani Oleny Leonenko

Plakat: Arutiun Sargsyan

„Gry towarzyskie”

Premiera: 24 czerwca 2023, Potem-o-tem

Reżyseria: Marcin Zbyszyński

choreografia: Natalia Kielan

światło: Filip Żygałło

Obsada: Michał Balcerek, Kinga Klimuszko, Igor Kot, Teresa Kulka, Ksawery Peszkowski, Barbara Rutka, Natalia Strzecha, Kacper Środowski, Nicole Woysław

Opis spektaklu: spektakl inspirowany filmem „W co grają ludzie” Jenni Toivoniemi

Plakat: Arutiun Sargsyan

 

 

 

 

Petr Zelenka „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”

premiera: 27 marca 2023, Teatr Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich

reżyseria: Mateusz Olszewski

tłumaczenie: Krystyna Krauze

Obsada: Katarzyna Broda, Małgorzata Grabara, Paweł Gradzik, Adrian Kłos, Weronika Lendzion, Filip Lisiecki, Martyna Majchrowska, Julia Michalska, Julia Seredyn i Igor Toporowski

Opis spektaklu: Co potrafimy zrobić, aby odzyskać miłość? Piotr próbuje odzyskać ukochaną Janę, ale nie spodziewa się, że jego desperacki pomysł stanie się kamykiem uruchamiającym lawinę zdarzeń w jego najbliższym otoczeniu. Rodzice, przyjaciel, sąsiedzi, szef w pracy – porządek codziennych spotkań i rytuałów zostanie zachwiany, a bohaterowie wrzuceni na emocjonalny rollercoaster. Są takie chwile, w których ludzie tracą rozum, a przedmioty ożywają. A to dopiero początek! Korowód zelenkowskich postaci tworzą ludzie mieszkający obok nas, którzy doprowadzeni do skrajności budzą jednocześnie śmiech i współczucie. W tej historii muszą runąć najbardziej zastygłe schematy, a największy szaleniec może okazać się mędrcem.

Za możliwość zagrania spektaklu dziękujemy ADiT Agencja Dramatu i Teatru i tłumaczce, pani Krystynie Krauze.

Plakat: Arutiun Sargsyan

 

Marek Piwowski, Janusz Głowacki „Rejs”

premiera: 18 marca 2023, Dom Literatury w Warszawie

reżyseria, kostiumy: Adam Biernacki

choreografia: Klara Twardowska

obsada: Michał Balcerek, Kinga Klimuszko, Igor Kot, Teresa Kulka, Ksawery Peszkowski, Barbara Rutka, Natalia Strzecha, Kacper Środowski, Nicole Woysław.

Opis: Marek Piwowski napisał o swoim filmie, kultowym „Rejsie” z 1970 r., że „mniej chodziło o przekazanie informacji, a bardziej o sposób przekazywania, o pewną “mękę” formułowania przekazu”. W tytułowy rejs wypłynęła wtedy grupa naszych rodaków, reprezentujących społeczeństwo, jego poziom, marzenia i specyfikę. A kogo moglibyśmy zaobserwować na rejsie dziś? Nie tylko na rejsie po Wiśle, ale po świecie, bo w końcu otworzyliśmy się podobno na świat? Czy jesteśmy dziś lepsi? Mądrzejsi? Bardziej aktualni? Czy mniej męczymy się nad sformułowaniem przekazu? No i czy tamten „Rejs” to już tylko relikt dawnych, słusznie zapomnianych czasów? Przekonajmy się!

Wystawienie spektaklu było możliwe dzięki zgodzie pana Marka Piwowskiego, pań Ewy i Zuzanny Głowackich i pani Oleny Leonenko

Plakat: Arutiun Sargsyan

„Maski Dürrenmatta”

premiera: 19 grudnia 2022, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich

Reżyseria: Anton Ilyin

Scenografia, maski: Karolina Krot

Współpraca lalkowa: Michał Ferenc

Występują: Katarzyna Broda, Małgorzata Grabara, Paweł Gradzik, Adrian Kłos, Weronika Lendzion, Filip Lisiecki, Martyna Majchrowska, Julia Michalska, Julia Seredyn, Igor Toporowski

Opis spektaklu: luźno czerpiący z wątków „Wizyty starszej pani” Friedricha Dürrenmatta spektakl skupia się na eksploracji teatru formy. Korzystając z wyrazistych masek, uczniowie Szkoły Aktorskiej Machulskich pod opieką reżysera snują opowieść o dziwnych mieszkańcach dziwnego miasta i wiszącym nad nimi fatum.

Plakat: Arutiun Sargsyan

 

„Mój Witkacy”

premiera: 17 grudnia 2022, Pałacyk Konopackiego

Reżyseria: Beniamin Koc

Dramaturgia: Adam Biernacki

Choreografia: Klara Twardowska

Projekcje video: Arutiun Sargsyan

Obsada: Michał Balcerek, Kinga Klimuszko, Igor Kot, Teresa Kulka, Ksawery Peszkowski, Barbara Rutka, Natalia Strzecha, Kacper Środowski, Nicole Woysław.

Opis spektaklu: Punktem wyjścia do powstania spektaklu są obrazy Witkacego. Inspirując się ich ekscentryczną formą, uczniowie Szkoły Aktorskiej Machulskich z pomocą reżysera szukają sposobu, jak językiem teatru opowiedzieć o swoich, czasem równie ekscentrycznych, problemach i emocjach.

Plakat: Arutiun Sargsyan

Tomislav Zajec „Mała Moskwa”

premiera: 19 czerwca 2022, Dom Kultury Zacisze

Reżyseria: Mateusz Olszewski

Tłumaczenie: Gabriela Abrasowicz

Muzyka: Piotr Skodowski

Obsada: OLGA – Natalia Zajda / Natalia Kulik, MASZA – Monika Pawlik, IRINA – Adriana Włodek Bazewicz, ANDRZEJ – Mateusz Jędraś

Opis spektaklu: „Kim jesteśmy? Jesteśmy po prostu bezużytecznymi zbieraczami wszystkich niepotrzebnych rzeczy, a wiedza jest z pewnością jedną z nich.” Młodzi, inteligentni, wykształceni. Czwórka rodzeństwa, które zostało równie gruntownie wyedukowane, co nieprzygotowane na życiowe wyzwania. Spotykają się razem, by wspólnie uczcić 20. urodziny najmłodszej z nich. Wracają do rodzinnego domu, który miał być ostoją, a okazuje się być piętnem odciśniętym przez nieobecnego już ojca. Czy ten dom będzie w stanie pomieścić wszystkie niespełnione marzenia, ambicje i pragnienia? Co się stanie, gdy powoli zaczną się ujawniać skrywane dotąd tajemnice?

Licencji na wystawienie utworu udzieliła Agencja Dramatu i Teatru ADiT

Plakat: Arutiun Sargsyan

„Dekameron” wg. Giovanniego Boccaccio

premiera: 6 marca 2022, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich

Adaptacja, reżyseria, inscenizacja: Adam Biernacki

Występują: Natalia Kulik, Monika Pawlik, Adriana Włodek-Bazewicz, Natalia Zajda, Mateusz Jędraś, Kacper Koziej

Opis spektaklu: Świat opanowała pandemia. Trup ściele się gęsto. Wszelkie hamulce moralne zanikają. Czy to rok 2022, czy 1348? Grupa młodych, uciekając w miejsce odosobnienia, dla urozmaicenia czasu snuje swoje opowieści. Dowcipne, przerażające, umoralniające, wykpiwające otaczający ich świat i ludzkie ułomności. Warto wsłuchać się w ich treść, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy nadal w nowoczesności, czy cofnęliśmy się do Średniowiecza?

Plakat: Arutiun Sargsyan

„Dawno, dawno temu…”
przeznaczony dla najnajów (dzieci do lat 3) spektakl warsztatowy

premiera: 21 listopada 2021
w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ)

Reżyseria, inscenizacja: Natallia Levanava

Opieka artystyczna: Alicja Morawska-Rubczak

Obsada: Mateusz Jędraś, Kacper Koziej, Natalia Kulik, Monika Pawlik, Adriana Włodek-Bazewicz, Natalia Zajda.

Opis spektaklu: Zapraszamy rodziców z najmłodszymi dziećmi na spotkanie z początkiem wszystkiego. Bo na samym początku było… No właśnie, co? Nic? A co pojawiło się w tym nic? Coś? Czym było to coś? Wspólnie będziemy nasłuchiwać, obserwować jak dzięki zwykłym i niezwykłym przedmiotom nasza wspólna przestrzeń napełnia się opowieściami, wydarzeniami i postaciami.